Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Cykl: Koncerty w MNK

Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich 2016

fot. Karol Kowalik - Pracownia Fotograficzna MNK

Cykl: Koncerty w MNK
Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich 2016

Oddziały MNK

20.11.2016
niedziela
10:00 - 16:00
wstęp wolny

Przeczytaj na blogu

Kolekcjoner i Muzeum
W przedostatnią listopadową niedzielę zapraszamy do bezpłatnego zwiedzania wystaw czasowych i galerii stałych MNK, a także na pokazy specjalne, oprowadzania i spotkania z pracownikami naszego Muzeum.

Zapraszamy też do muzealnych sklepików, gdzie będzie można nabyć nasze wydawnictwa w promocyjnych cenach. 

Wszystkie oddziały MNK będą czynne w godz. 10.00 - 16.00

Dzień Otwartych Drzwi w MNK, fot. Karol Kowalik - Pracownia Fotograficzna MNKGMACH GŁÓWNY - al. 3 Maja 1

Wystawy stałe:

  • Galeria "Broń i Barwa w Polsce" (parter)
  • Galeria Rzemiosła Artystycznego (I piętro)
    - Muzeum Dźwięków - Dźwiękowy Mikroskop - interaktywna instalacja dźwiękowa
    - Spotkanie przy szachach - na ekspozycji będzie można zobaczyć m. in. wyjątkowe figurki szachowe, których partie pionków nawiązują do wyglądu wojsk polskich i tureckich z bitwy pod Wiedniem w 1683 roku, autorstwa jednej z pierwszych polskich rzeźbiarek Heleny Skirmuntowej (1827–1874), a także figurki należące do Adama Mickiewicza, którymi poeta rozgrywał partie szachowe - być może tę z księciem Golicynem, uwiecznioną na rysunku w jednym ze sztambuchów Marii Szymanowskiej, lub też tę z "klucznikiem nieboszczyka Chana" podczas wyprawy na Krym – wspomnianą w liście Mickiewicza do Joachima Lelewela z 1827 roku.
    A wszystkich chętnych do gry zaprasza Małopolski Związek Szachowy.

  • Galeria Sztuki Polskiej XX wieku (II piętro)
Wystawy czasowe i pokazy:
Wydarzenia towarzyszące:
  • godz. 13.00 - połączony z wykładem pokaz nowych nabytków w ramach projektu "Nowe skarby Muzeum Narodowego w Krakowie": Ludwik Puget - rzeźby i meble, hol, II piętro*, prowadzenie: kustosz Urszula Kozakowska-Zaucha
  • pokaz nowych nabytków w ramach projektu "Dialog z modernizmem. Sztuka współczesna w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie": Andrzej Pawłowski - Hipogryf z cyklu Heliogramy**, II piętro
  • pokaz nowych nabytków w ramach projektu "Dialog z modernizmem. Sztuka współczesna w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie": Andrzej Ziębliński A7980 5050**, II piętro

*Zakup dzieł dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kolekcje / Kolekcje muzealne 2016.
** Zakup dzieł dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kolekcje/Regionalne kolekcje sztuki współczesnej 2016.

Wydarzenia towarzyszące

  • godz. 14.00 - koncert jazzowy w wykonaniu Boba Jazz Band, hol, parter

 

GALERIA SZTUKI POLSKIEJ XIX WIEKU W SUKIENNICACH - Rynek Główny 3

Wystawy i pokazy:

Wydarzenia towarzyszące:
PAŁAC BISKUPA ERAZMA CIOŁKA ul. Kanonicza 17

Wystawy stałe:
Wydarzenia towarzyszące
  • godz. 12.00 - koncert "Sacrosfera" Fundacja Europejskie Centrum Muzyki, Sala Cnót, I piętro
    Kompozycja Krzysztofa Klimy w formie dialogu z Janem Sebastianem Bachem, Olivierem Messiaenem i Bogusławem Schaefferem, składająca się z trzech części: I. Lamentacja, II. Świątynia, III. Modlitwa bez słów

  • godz. 10.00 - 16.00 - zwiedzanie dziedzińca zewnętrznego wraz z lapidarium. Miejsce to, niedostępne na co dzień, przeniesie nas w czasy renesansu.


MUZEUM IM. EMERYKA HUTTEN-CZAPSKIEGO - ul. Piłsudskiego 12

Wystawy stałe:
Wystawy czasowe i pokazy:
Wydarzenia towarzyszące:
  • godz. 10.00, 11.00, 12.00 - Nauka i sztuka: mezalians czy małżeństwo z rozsądku? - wizyta w LANBOZ, prowadzenie Anna Klisińska-Kopacz, Agata Mendys, Piotr Frączek 
    Laboratorium Analiz Nieniszczących i Badań Obiektów Zabytkowych MNK prowadzi badania dzieł sztuki i obiektów archeologicznych z zastosowaniem nowoczesnych metod analitycznych stosowanych w obszarze nauk ścisłych. Podczas spotkania przedstawione zostaną nieinwazyjne i nieniszczące techniki badawcze stosowane w laboratorium. 
    Ze względu na komfort uczestników, zwiedzanie będzie odbywać się w grupach maksymalnie 20-osobowych. W razie dużej ilości chętnych, będą organizowane dodatkowe grupy. 

  • godz. 10.30 - Co nowego w Gabinecie Numizmatycznym? - spotkanie na wystawie "Kolekcja - ewolucja"; prowadzenie: kustosz Mateusz Woźniak
    Od otwarcia w maju 2016 roku wystawy "Kolekcja- ewolucja" Gabinet Numizmatyczny wzbogacił się o kolejne znakomite dary. Tylko w tym roku podarowano prawie 15 tysięcy numizmatów. Każdy z tych darów to osobna, ciekawa historia pisana nie tylko monetami, ale także wyraz świetnej współpracy i zaufania kolekcjonerów dla naszego muzeum.


PAWILON JÓZEFA CZAPSKIEGO - ul. Piłsudskiego 12

Wystawa stała
Wydarzenia towarzyszące
  • godz. 15.00 - oprowadzanie po Pawilonie; prowadzenie Zuzanna Buchholz (zbiórka przy wejściu do Galerii)
    Kim był Józef Czapski? Malarzem? Pisarzem? Żołnierzem? Czy człowieka, którego życiorys rozciąga się pomiędzy najważniejszymi wydarzeniami XX wieku możemy określić jednym słowem? Na to pytanie postaramy się znaleźć odpowiedź w trakcie oprowadzania w Pawilonie Józefa Czapskiego.


KAMIENICA SZOŁAYSKICH im. Feliksa Jasieńskiego -  pl. Szczepański 9

Wystawy czasowe:
Wydarzenia towarzyszące:
  • godz. 10.15 - oprowadzanie po wystawie "Rodin/Dunikowski. Kobieta w polu widzenia"; prowadzenie Iga Figiel (zbiórka przy wejściu do Galerii)
    Jak widzisz ciało człowieka? Jak rzeźbiarz patrzy na ciało? Jak artysta myśli o ciele kobiety? Wspólnie zastanowimy się nad tymi pytaniami podczas oprowadzania. 

  • godz. 11.30 - Byle do wernisażu. Podręcznik koordynatora wystaw; prowadzenie: Katarzyna Pawłowska, Katarzyna Maniak
    O drodze realizacji przedsięwzięcia - od szkicowej koncepcji po wieczór otwarcia opowiedzą Kaśka Maniak i Katarzyna Pawłowska z Sekcji Koordynatorów Muzeum Narodowego w Krakowie.


DOM JANA MATEJKI - ul. Floriańska 41

Wystawa stała
Pokazy:
  • Pokaz muzealnych nowości w Domu Jana Matejki, III piętro
Wydarzenia towarzyszące
DOM JÓZEFA MEHOFFERA, ul. Krupnicza 26

Wystawa stała
Wystawa czasowa
  • Pokaz nabytków pozyskanych przez MNK w ramach projektu Arcydzieła sztuki witrażowej Józefa Mehoffera - studia rysunkowe do witraży fryburskich i witraż Caritas, I piętro*
Wydarzenia towarzyszące
  • godz. 12.00 - oprowadzanie kuratorskie; prowadzenie: kustosz Beata Studziżba-Kubalska
    Oprowadzanie poświęcone nowym nabytkom muzealnym - wybitnym dziełom Mehoffera, zakupionym w 2016 dzięki wsparciu MKiDN - witrażowi "Caritas" oraz rysunkowym studiom do witraży w katedrze św. Mikołaja we Fryburgu, które obecnie są prezentowane na czasowym pokazie.

  • godz. 15.00 - Nuty Jadwigi Mehofferowej. Recital fortepianowy Marii Słysz z utworami nawiązującymi do tradycji muzycznej spotkań odbywających się w domu artysty. Recitalowi towarzyszyć będzie prezentacja nut ze zbioru Jadwigi Mehofferowej.

*Zakup dzieł dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolekcje/Kolekcje Muzealne" 2016.



OŚRODEK KULTURY EUROPEJSKIEJ EUROPEUM -  pl. Sikorskiego 6

Wystawa stała

Pokazy:
Wydarzenia towarzyszące
  •  godz. 12.00 - Wierszyki domowe, Wierszyki rodzinne - wiersze dla dzieci czyta autor Michał Rusinek - prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, I piętro
    Próg ciągle podkłada ci nogę? Wyprowadzasz klucz na smyczy? Nasze domowe przedmioty prowadzą w ukryciu podwójne życie. A członkowie naszych rodzin? Nawet na bardzo zwyczajną rodzinę można spojrzeć z niezwyczajnej perspektywy i… o każdym z jej członków napisać wierszyk!  Zapraszamy całe rodziny na niecodzienne spotkanie z poezją w muzeum. Zabawne i błyskotliwe Wierszyki domowe i Wierszyki rodzinne będzie czytał ich autor, Michał Rusinek - pisarz i tłumacz, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, który kiedyś postanowił na trochę zdziecinnieć.
    Wspólnie posłuchamy wierszyków, które mogą stać się inspiracją do szukania niezwykłości w codzienności, a potem wspólnie napiszemy wiersz. Gwarantujemy świetną zabawę dla dzieci i dorosłych!
    Wierszyki domowe i Wierszyki rodzinne ukazały się nakładem wydawnictwa ZNAK.

  • godz. 13.30 - wykład na temat twórczości Barbary Falender**; prowadzenie: kustosz Anna Budzałek, sala multimedialna
    Asumpt do wykładu i spotkania z twórczością Barbary Falender dały dwie rzeźby artystki pozyskane ostatnio do kolekcji MNK - "Sarkofag dla rodziców", 2011 oraz "Sarkofag (dla Marii)", 1993. Te dwa wielkoformatowe dzieła, charakterystyczne dla twórczości tej artystki wpisują się w zespół prac o podobnej tematyce, które tworzyła w ostatnich dekadach. Wykład skupi się na wnikliwym spojrzeniu na twórczość przez pryzmat biografii artystki, która tak silnie odzwierciedla się w jej rzeźbach. Falander wyróżnia znakomity warsztat, wyczucie tak trudnej materii jaką jest marmur oraz konsekwentne i przy tym twórcze kreowanie własnej myśli rzeźbiarskiej.

**Zakup dzieł dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kolekcje/Regionalne kolekcje sztuki współczesnej 2016.



MUZEUM KSIĄŻĄT CZARTORYSKICH - ARSENAŁ - ul. Pijarska 8

Wystawy i pokazy:

Wydarzenia towarzyszące
  • godz. 12.30 - spotkanie: Niewinna kopia czy fałszerstwo?; prowadzenie: dr Dorota Gorzelany, kustosz zbiorów sztuki starożytnej MNK
    W zbiorach muzealnych trafiają się dzieła, których autentyczność budzi poważne wątpliwości. Czy są to celowe fałszerstwa, czy może niewinne kopie sprzedawane jako pamiątki z podróży? Podczas spotkania przyjrzymy się kilku takim zabytkom, poznamy ich historie i porównamy z oryginałami.

Współpraca

Przeczytaj na blogu

Kolekcjoner i Muzeum
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję